A PROGmasters felmérése szerint az informatikusok bére többszázezer forinttal magasabb az átlagfizetésnél. A szakmában nagy különbségek vannak, néhány év tapasztalat után kezdenek igazán növekedni az elérhető jövedelmek.

A PROGmasters 2025 februári felmérésében összesen 601, szoftverfejlesztőként, manuális és automata tesztelőként vagy alkalmazás-üzemeltetőként végzett résztvevőt kérdezett meg a karrierváltással kapcsolatos tapasztalatairól. A 160 válaszadó összesen 66 különböző cégnél dolgozik, amelyek 30 százaléka multinacionális vállalat, 24 százaléka hazai nagyvállalat, míg 46 százaléka KKV.

A résztvevők csaknem fele több mint 10 év munkatapasztalattal rendelkezett korábbi szakmájában, amikor a karrierváltás mellett döntött. Legnagyobb arányban a vendéglátásból vagy az idegenforgalomból érkeztek, ezt az IT és telekommunikáció területéről, az értékesítés és kereskedelem világából, majd az oktatásból érkezők követték. A kutatásban résztvevők 57 százalékának van felsőfokú végzettsége, és 93 százalékuk beszél legalább középszinten angolul vagy németül – derül ki az eredményekből.

Karrierváltó informatikusok korábbi szakmája

Gyorsan nő a fizetés az IT szektorban

A PROGmasters felmérése is igazolta, hogy az informatikai szektorban az átlagosnál jóval magasabbak a bérek. A KSH által idén februárban publikált, bruttó 728 ezer forintos átlagkeresettel szemben a 2017 óta végzett összes válaszadó bruttó havi átlagfizetése már több mint 1 millió forint. Az elmúlt évben ráadásul jelentősen emelkedtek a bérek, hiszen a PROGmasters másfél éve végzett, hasonló kutatása szerint az átlagfizetés akkor még 913 ezer forint volt.

Az IT szektorban a fizetések a tapasztalattal arányosan emelkednek. Míg az elmúlt 12 hónapban elhelyezkedett kitöltők átlagosan havi bruttó 709 ezer forintot keresnek, a 2-4 éve végzettek már átlagban bruttó 858 ezer forintot visznek haza havonta. A 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező – jellemzően már seniorként dolgozó – résztvevők pedig átlagosan havi bruttó 1,4 milliós fizetésre tesznek szert.

Informatikai fizetések 2025 februárjában

A kutatás szerint ugyanakkor munkahelyváltásnál nem a fizetés az elsődleges szempont a PROGmastersnél végzettek számára. 49 százalék nyilatkozott úgy, hogy elsősorban nem a fizetés számít a döntésükben, míg a válaszadók további ötöde (21 százaléka) csak legalább 30 százalékkal magasabb jövedelemért lenne hajlandó otthagyni a jelenlegi munkahelyét. A felmérés résztvevőinek 56 százaléka egyébként jelenleg is ugyanott dolgozik, ahol a képzés után elhelyezkedett.

A külföldi munkalehetőség és a home office is opció

A karrierváltókat a magasabb jövedelem mellett a szakmai fejlődés és az előléptetés is motiválja. A kutatás résztvevőinek több mint fele (53 százaléka) nyilatkozott úgy, hogy a munkahelye szervezett számára belső képzést az elmúlt egy évben. A folyamatos szakmai fejlődésnek köszönhetően mostanra az összes válaszadó 59 százaléka érte el a medior vagy a senior pozíciót. Ez az arány a legalább négy éve végzettek körében már 95 százalékos (52 százalék medior, 43 százalék pedig senior pozícióban dolgozik jelenleg).

Karrierváltók szakmai szintje

A kutatás arra is kitért, hogy az elmúlt nyolc évben végzettek között milyen arányban vannak olyanok, akik jelenleg is külföldön dolgoznak, vagy külföldi IT projektben vesznek részt Magyarországról. Külföldi munkát csak az összes résztvevő 5 százaléka vállal, viszont minden harmadik válaszadó (33 százalék) külföldi projekten dolgozik itthonról. A nemzetközi karrier még ennél is szélesebb kör számára lehet opció: a legalább két év szakmai tapasztalattal rendelkezők 76 százaléka véli úgy, hogy lenne lehetősége külföldön, vagy külföldön működő cégnek távmunkában dolgozni.

A Covid idején általánossá váló home office az IT területén a járvány után sem szűnt meg: a kutatásban résztvevők 85 százalékának van jelenleg lehetősége az otthoni munkavégzésre. A felmérésből kiderült az is, hogy a végzettek harmada rendszeresen használja a mesterséges intelligenciát a napi munkája során.

Nem csökken az IT területen dolgozók száma

A PROGmasters a kutatásban arra is rákérdezett, hogy az elmúlt 12 hónapban hogyan alakult az IT területen dolgozók száma a munkahelyükön. A válaszadók 40 százaléka szerint az elmúlt egy évben bővült az IT területen dolgozó kollégák száma, 44 százalék szerint pedig stagnált a létszámuk vagy nincs tudomásuk annak alakulásáról. Csak a válaszadók 16 százaléka szerint csökkent az IT-sok létszáma a munkahelyén.

A legalább két éve végzettek 55 százaléka az elmúlt három hónapban is kapott állásajánlatot, ráadásul a multinacionális cégeknél vagy nagyvállalatoknál dolgozók 22 százaléka mondta, hogy jelenleg is keresnek juniorokat szoftverfejlesztő vagy -tesztelő munkakörbe.